konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Co to jest folia stretch i do czego służy?

Co to jest folia stretch i do czego służy?

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o folii stretch, to brakuje Ci informacji o ważnym aspekcie pakowania. Poznaj różne rodzaje oraz korzyści płynące z ich zastosowania. Dowiedz się, w jaki sposób można wykorzystać folię stretch w zakresie opakowań. Po zapoznaniu się z podstawowymi rodzajami będziesz gotowy do zakupu odpowiedniego. Ale jak wybrać właściwy rodzaj? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej!

Folia stretch – co to jest? Jakie są jej rodzaje?

Co to folia stretch? W zasadzie to wielowarstwowa rozciągliwa folia polietylenowa. Jest bardzo elastycznym materiałem, który może być produkowany w różnych grubościach i szerokościach. Czasami posiada dodatkowe cechy, jak spora grubość lub samoprzylepność. Dodatkowo folie stretch rozróżnia się w zależności od procesu, w jakim został przygotowany konkretny rodzaj.

Przed wyborem folii stretch należy zapoznać się z różnymi rodzajami dostępnych materiałów. Powinieneś wziąć pod uwagę swój budżet, linię pakowania i tworzywa, którymi dysponujesz. Następnie skontaktuj się z kilkoma różnymi producentami folii stretch oraz poproś ich o rekomendacje. Potem możesz dokonać porównania ich ofert. Po zawężeniu opcji możesz wybrać rodzaj, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Dmuchana folia stretch

Istnieją dwa główne rodzaje folii stretch: rozdmuchiwana i wylewana. Pierwsza z wymienionych jest mocniejsza od drugiej. Cechuje się znacznie większą odpornością na rozdarcie oraz oferuje zwiększoną pamięć przy rozciąganiu, zapewniając bezpieczeństwo opakowania. Wadami folii rozdmuchiwanej są wyższe koszty, mniejsza przejrzystość i hałas.

Wydmuchiwane folie stretch są wytwarzane za sprawą nieustannego pompowania roztopionej żywicy przez dużą, okrągłą kryzę. Przez otwór wydostaje się powietrze, które rozciąga substancję do pożądanej szerokości. W zależności od szybkości, z jaką materiał jest odsysany matrycy, może mieć różną grubość. Dmuchana folia stretch ma zazwyczaj wyższą cenę niż wylewana i wytwarza irytujący hałas podczas rozwijania.

Folia stretch odlewana

Odlewana folia stretch jest produkowana w procesie znanym jako wytłaczanie odlewane. W jego trakcie polimer zostaje podgrzany aż do stopienia. Wtedy wytłacza się go przez matrycę szczelinową. Następnie polimer jest chłodzony i zestalany w kontakcie z rolką chłodzącą. Prędkość rolki odlewającej określa grubość folii.

Istnieje wiele korzyści z wylewanej folii stretch w porównaniu z rozdmuchiwanym rodzajem. Co ciekawe, oba powstają na drodze tego samego procesu. Folie stretch są często powlekane środkiem wiążącym, aby zwiększyć ich lepkość, a także poprawić ich zdolność do przylegania do siebie. Niektóre folie zostają pokryte środkiem klejącym z jednej strony, podczas gdy inne posiadają go na obu stronach. Zarówno folia odlewana, jak i rozdmuchiwana nadają się do recyklingu, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska opcjami dla Twoich potrzeb w zakresie opakowań.

Co to jest folia stretch wstępnie rozciągnięta?

Przy stosowaniu folii stretch niezbędne jest osiągnięcie maksymalnego poziomu rozciągnięcia, aby ustabilizować ładunki i przedłużyć żywotność rolki. Niestety, wielu pracowników nie dba o osiągnięcie tej wyznaczonej wartości. Jest to niepotrzebne marnowanie cennej folii stretch, a stosowanie produktu wstępnie rozciągniętego może przynieść oszczędność kosztów nawet do 25%.

Folia stretch – zastosowanie

Folia stretch ma wiele unikalnych właściwości. Sprawia to, że jest szeroko stosowana w firmach produkcyjnych i magazynowych. Dodatkowo bardzo często wykorzystuje się ją w działalności transportowej oraz wysyłkowej. Wszędzie tam, gdzie potrzeba jakiś ładunek unieruchomić, a także zabezpieczyć, folia stretch znajdzie swoje zastosowanie. Nadaje się do pakowania elementów o dużej masie, jak i do owijania mniejszych przedmiotów. Dodatkowo istnieją specjalne zawijarki do palet, dzięki czemu nie trzeba specjalnie oddelegowywać pracownika do tego zadania, co znacząco przyśpiesza proces produkcyjny oraz pozwala na opakowanie folią większej liczby towarów.