konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

DDA – jak sobie radzić?

DDA – jak sobie radzić?

DDA to nic innego jak skrót od pojęcia Dorosłe Dzieci Alkoholików. Z syndromem tym zmagają się zarówno mężczyźni, jak i przedstawicielki płci pięknej. Nietrudno się domyślić, że wychowali się oni w domu, w którym problem z alkoholem był na porządku dziennym. Jeżeli i Ty pochodzisz z rodziny, która miała problem z alkoholizmem, być może zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się syndromu DDA. Na szczęście, istnieją metody, dzięki którym możesz skutecznie sobie pomóc. 

Czym właściwie jest DDA?

Osoby zmagające się z syndromem DDA pochodzą z rodzin, w których występował problem z alkoholem. Na alkoholizm mogli cierpieć oboje rodzice bądź jedno z nich. W takich domach nierzadko pojawiała się przemoc, zarówno ta psychiczna, jak i fizyczna. Alkoholizm nierzadko wiązał się także z ubóstwem. Nietrudno zatem zgadnąć, że osobom, które dziś borykają się z syndromem DDA, żyło się ciężko. Jeśli i Ty jesteś jedną z takich osób, doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Wśród ról przyjmowanych przez DDA wymienić można maskotkę, kozła ofiarnego, jak również dziecko we mgle i bohatera. Jeżeli dotyczy Cię syndrom DDA, możesz doświadczać nieadekwatnego do sytuacji poczucia winy. Dokuczać może Ci także lęk przed nawiązywaniem głębszych przyjaźni i związków. Możesz także mieć trudność z kontrolowaniem własnych emocji. Pojawić może się pokusa do sięgnięcia po jakieś substancje psychoaktywne. Niekoniecznie musi być to alkohol. Niektóre osoby z DDA nade wszystko starają się go unikać, bo boją się, że podzielą los swoich rodziców.

Psychoterapia DDA – indywidualna czy grupowa?

Psychoterapia DDA wydaje się być dobrym rozwiązaniem, jeżeli zmagasz się z dokuczliwymi objawami, które są skutkiem wychowania w rodzinie alkoholowej. Musisz jednak zastanowić się nad tym, czy lepsza będzie terapia indywidualna, czy grupowa. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, musisz wybrać nurt, w którym zechcesz pracować. Osobom z syndromem DDA poleca się zarówno pracę w nurcie psychodynamicznym, jak i poznawczo-behawioralnym. Bez względu na to, który nurt wybierzesz, postaraj się poczytać opinie na temat różnych psychoterapeutów prowadzących gabinety w Twojej okolicy. Pomoże Ci to w podjęciu odpowiedniej decyzji. 

DDA – jak sobie radzić na co dzień?

Jeżeli dotyczy Cię DDA, jak sobie radzić z tym problemem na co dzień? Zapewne nie raz się nad tym zastanawiałeś. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie procesu psychoterapeutycznego, staraj się wcielać w życie techniki poznane w trakcie terapii. Niektórym osobom bardzo pomaga prowadzenie notatnika, w którym zapisują swoje przeżycia i towarzyszące im emocje. Przelewanie swoich uczuć na papier pozwoli uniknąć stosowania nieadaptacyjnych metod rozładowywania napięcia. Mowa tu, chociażby o sięganiu po alkohol czy narkotyki.

Kiedy warto poprosić o pomoc psychiatrę?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wyleczyć DDA, musisz wiedzieć, że nie jest to choroba. Jak bowiem zaznaczono wyżej, jest to pewien syndrom. Niestety, osoby nim dotknięte są bardziej narażone na wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Jeżeli zatem obserwujesz u siebie pewne niepokojące objawy, zastanów się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Narażony możesz być między innymi na wystąpienie depresji. Objawia się ona przede wszystkim długotrwałym przygnębieniem, niechęcią do działania oraz apatią. Z czasem mogą pojawiać się myśli, a nawet tendencje samobójcze. Możesz doświadczać także zaburzeń o charakterze lękowym. Jeżeli zauważysz u siebie któreś z wymienionych wyżej objawów, udaj się po pomoc do lekarza psychiatry. Nie potrzebujesz do niego skierowania. Wystarczy udać się do wybranej przychodni i umówić się na wizytę. Równie dobrze możesz jednak zdecydować się na konsultację w ramach prywatnej opieki zdrowotnej. W trakcie konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad, dzięki czemu możliwe będzie właściwe zdiagnozowanie problemu. Niekiedy konieczne okazuje się włączenie leków o działaniu przeciwdepresyjnym bądź przeciwlękowym. Wskazany jest także higieniczny tryb życia.