konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Do czego służą siłowniki hamulcowe?

Do czego służą siłowniki hamulcowe?

Siłowniki hamulcowe są urządzeniami dwuczęściowymi. Składają się z komory roboczej i sprężynowej – ciśnienie przekazywane jest do pierwszej wymienionej części, gdzie przekształca się w mechaniczną siłę na wyjściu. Zadaniem mechanicznej siły hamowania w komorze sprężynowej jest utrzymanie pojazdu w miejscu.

Dobry siłownik hamulcowy posiada dodatkowo fizyczny mechanizm, który zwalnia hamulec postojowy w przypadku jego awarii. W tym artykule opowiemy nieco więcej o tego typu elementach i ich zastosowaniu.

Siłownik do hamulca – najważniejsze informacje

Występują trzy sposoby hamowania siłownika. Wśród nich można wymienić mechanizm samoblokowania – nie wymaga on dodatkowego hamulca, który mógłby stabilizować komponent po wyłączeniu funkcji ruchu. Kolejny sposób to wprowadzenie do konstrukcji hamulca mechanicznego albo elektrycznego.

Siłowniki charakteryzujące się małą wydajnością zasadniczo posiadają zdolność do automatycznego blokowania. To bardzo ważne, ponieważ zatrzymanie nie wywoła przesunięcia elementu. Natomiast siłowniki o dużej wydajności, czyli takie, które odznaczają się dużym skokiem gwintu wrzeciona w połączeniu ze sporym przełożeniem, muszą mieć hamulec.

Hamulec podwójnego działania jest bardzo mocnym i trwałym hamulcem mechanicznym. Jego zadaniem jest włączanie oraz wyłączanie się niezależnie od kierunkowego ruchu siłownika zawsze wtedy, gdy silnik elektryczny działa.

Siłownik hamulcowy – główne zadania

Osoby, które projektują elektryczne siłowniki liniowe, muszą brać pod uwagę położenie hamulca. Umiejscowienie go bliżej silnika tego komponentu może skutkować ograniczeniem luzu osiowego – jest on niezbędny do aktywacji całej konstrukcji. Jeśli hamulec znajduje się daleko od wrzeciona, wówczas nie potrzeba tak dużej siły podczas hamowania takiego siłownika.

Siłowniki hamulcowe służą więc do hydraulicznego oraz pneumatycznego hamowania przyczep bez zewnętrznej amortyzacji sprężynowej. Ich podstawową zaletą jest fakt, że świetnie sprawdzają się przy tych rodzajach sterowania osi hamowania. Wśród plusów można wymienić jeszcze:

  • zintegrowany naciąg sprężynowy;
  • krótki czas reakcji podczas uderzenia;
  • gotowość do natychmiastowego użycia.

Siłownik do hamulca – zadbaj o bezpieczeństwo

Osoby zajmujące się transportem przy użyciu naczep i przyczep wiedzą, jak ważne są zasady bezpieczeństwa. Stosowanie się do wszelkich norm może ochronić nas samych, uczestników ruchu oraz sprzęt. Siłownik hamulcowy należy do tych elementów, których prawidłowe działanie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Powinien być całkowicie sprawny oraz dobrany pod względem właściwości zarówno do pojazdu, jak i przyczepy. Pamiętajmy, że ta część ulega zużyciu, dlatego należy cyklicznie ją monitorować, a także wymieniać w razie potrzeby.

Co więcej, siłownik hydrauliczny do hamulca przyczepy może być też wykorzystywany do przeróbki układu hamulcowego na bardziej efektywny i sprawny. Warto przejrzeć dostępne opcje pod tym adresem https://agri-truck.pl/pl/844-silowniki-hamulcowe – znajdują się tam różne rozwiązania.

Siłownik hamulcowy – różne zastosowania i parametry

Za sprawą dużej różnorodności tych elementów możemy z łatwością dobierać właściwy siłownik do hamulca naczepy lub przyczepy. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych cech danego pojazdu. W sprzedaży znajdziemy produkty o różnych wymiarach, rozstawie śrub, średnicy oraz długości gwintu.

Przede wszystkim weźmy pod lupę wszystkie te parametry, wówczas siłownik z pewnością spełni nasze wymagania. Pamiętajmy też, że każdy produkt jest dedykowany do konkretnej grupy pojazdów i maszyn – wybór nie powinien wiec sprawić większego kłopotu.

Podsumowanie

Niezależnie od cech danego siłownika, jest to z pewnością dobra inwestycja dla naszego bezpieczeństwa. Za sprawą odpowiedniego doboru materiałów i solidnej konstrukcji zapewnimy niezawodne działanie użytkowanego pojazdu. Warto wybierać sprawdzone sklepy, takie jak Agri-truck, by mieć pewność co do jakości siłowników. Wtedy z pewnością posłużą nam długi czas bez żadnego problemu