konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Endoskopia – jak wygląda badanie?

Endoskopia – jak wygląda badanie?

Dbałość o zdrowie powinna leżeć każdemu pacjentowi na sercu. No cóż, ma się tylko jedno zdrowie i na leczenie czasem może być za późno. Trzeba mieć jednak nadzieję na to, że każdy w sposób świadomy podchodzi do tego tematu, na bieżąco wykonując wszelkiego rodzaju badania.

Czasem może okazać się koniecznością wykonanie badania endoskopowego. Jak wygląda ono w praktyce? Czas to sprawdzić.

Endoskopia – jak wygląda badanie przełyku pokarmowego

No cóż, całkiem możliwe, że na dźwięk tych dwóch słów kilka osób przynajmniej wzdrygnęło się bardzo nieprzyjemnie. Jest to badanie nienależące do najprzyjemniejszych. Otóż polega na tym, aby do przełyku wprowadzić specjalną rurkę, której zadaniem będzie sprawdzenie kondycji przewodu pokarmowego. Robi się to po to, aby stwierdzić, czy ma się do czynienia ze zmianami chorobowymi, czy też nie.

Badanie endoskopowe bardzo często wykonywane jest wtedy, kiedy istnieje podejrzenie raka żołądka, jelita itd. Aczkolwiek nie tylko takie choroby mogą stanowić podstawę do przeprowadzenia tej medycznej procedury. Co jest ważne, to fakt, że badanie endoskopowe pomaga również pobrać wycinki do analizy histopatologicznej, dzięki czemu faktycznie można udzielić sobie odpowiedzi na pytanie odnośnie do ewentualnych zmian nowotworowych, czy też innych chorób.

Specjalistyczna aparatura do badania endoskopowego

Skoro już mniej więcej wiadomo, jak wygląda badanie endoskopowe, czas przyjrzeć się sprzętowi użytkowanemu podczas całej procedury. Na pozór taka aparatura wygląda niewinnie. Ot, urządzenie zakończone długą rurą, gdzie umieszczona jest kamera. To właśnie dzięki temu osoba wykonująca badanie może dokonać dokładnych oględzin jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, odbytu, a więc właściwie każdego odcinka układu pokarmowego.

Jednak już samo wprowadzenie takiej rurki do małego przewodu pokarmowego nie stanowi zbyt przyjemnego przeżycia. Dzieje się tak, ponieważ światło każdego z wymienionych narządów jest bardzo wąskie. Jednak warto mu się poddawać, gdy zachodzi taka konieczność. W szczególności, że tego typu badanie jest w stanie uratować wiele żyć ludzkich.

Co ważne, każda placówka medyczna musi zakupić odpowiednią aparaturę, która pozwoli na dokładnie wykonanie badania endoskopowego. Tego typu sprzęty można zakupić m.in. na stronie https://media-med.pl/.

O czym nie można zapomnieć?

Jeśli chodzi o badanie endoskopowe – jak wygląda w praktyce? Może wcale nie być tak strasznie, jak to niektórzy mówią. Dlaczego? Ponieważ do wyboru tak naprawdę są dwa rodzaje procedur. Pierwsza to badanie w znieczuleniu miejscowym. To przeżycie faktycznie nie należy do przyjemnych, ponieważ pacjent na bieżąco wie o wszystkim, co się dzieje. Znieczulany jest tylko przewód pokarmowy, aby nie było problemu z wprowadzeniem rurki do miejsca docelowego.

Drugi rodzaj badań odbywa się z zastosowaniem znieczulenia całościowego. Pacjent jest usypiany i tak naprawdę nie ma świadomości tego, co się dzieje. Po wszystkim wybudza się śpiącą osobę. Może jedynie odczuwać lekki dyskomfort.

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że badanie w znieczuleniu ogólnym na ogół zalicza się do płatnych. Natomiast endoskopia w znieczuleniu miejscowym jest darmowa. No cóż, finalna decyzja tak naprawdę zależy od pacjenta. Istnieją takie osoby, które są w stanie poradzić z pierwszą formą znieczulenia. U innych osób próg bólu jest zdecydowanie niższy.

Przygotowanie do badania

Skoro ktoś już dostał skierowanie na endoskopię, wiedzieć musi, że do tego typu badań trzeba się przygotować. Dzięki temu otrzymany wynik na pewno będzie wiarygodny. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jaką formą endoskopii ma się do czynienia – z badaniem odcinka górnego lub dolnego. W przypadku tego pierwszego należy być na czczo dwanaście godzin. Endoskopia odcinka dolnego (inaczej zwana kolonoskopią) wymaga także spożycia dedykowanych preparatów. Dzięki temu wynik całego badania na pewno będzie zdecydowanie bardziej wiarygodny.