konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Ile kosztuje założenie domowej instalacji gazowej?

Ile kosztuje założenie domowej instalacji gazowej?

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas budowy domu, jest wybór źródła energii, która posłuży do jego ogrzewania. Kwestia ta jest kluczowa, ponieważ od rodzaju paliwa zależą nie tylko koszty użytkowania danej nieruchomości, ale również komfort i bezpieczeństwo. Jednym z bardziej popularnych rodzajów ogrzewania wybieranych w naszym kraju jest gaz. W poniższym artykule przedstawione zostaną szacunkowe koszty założenia domowej instalacji gazowej we Wrocławiu.

Jakie formalności należy spełnić, żeby móc założyć domową instalację gazową? 

Wybierając jako źródło ciepła ogrzewanie gazowe, należy pamiętać, że tego rodzaju instalacja powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami budowalnymi oraz przeciwpożarowymi. Wiąże się to zdobyciem niezbędnych pozwoleń, a samą instalację powinna wykonać firma dysponująca odpowiednimi uprawnieniami. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że domowa instalacja gazowa jest bezpieczna w użytkowaniu. 

Jeżeli posiadasz prawomocne pozwolenie na budowę, a w dołączonym do wniosku o wydanie pozwolenia projekcie budynku przewidziano, że będzie w nim domowa instalacja gazowa, to posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli jednak planujesz założyć instalację w budynku, który już istnieje, konieczne będzie uzyskanie stosownej zgody oraz wykonanie jej projektu, a także zlecenie sporządzenia opinii kominiarskiej. Koszt zaprojektowania domowej instalacji gazowej we Wrocławiu waha się pomiędzy 500 a 1200 zł.

Koszty materiałów i robocizny

Przed przystąpieniem do prac instalacyjnych wewnątrz budynku konieczne jest wykonanie przyłącza gazu oraz uiszczenie opłaty przyłączeniowej u dostawcy gazu. Koszt wykonania przyłącza gazowego dla domowej instalacji gazowej we Wrocławiu oscyluje w kwocie około 1000-2000 zł. Suma ta zawiera zarówno opłatę przyłączeniową, jak i wykonanie samego przyłącza razem ze skrzynką rozdzielczą. Oczywiście kwota ta może być większa, jeżeli budynek jest znacząco oddalony od rurociągu, przez co do wykonania przyłącza konieczne jest poprowadzenie dłuższej rury, co wiąże się nie tylko z większym kosztem za materiał, ale również za prace ziemne. Rura doprowadzająca gaz najczęściej prowadzona jest pod ziemią.

Kolejnymi elementami, które wchodzą w skład instalacji gazowej to przede wszystkim rury oraz wszelkiego rodzaju łączniki i uchwyty do ich montażu, a także kocioł gazowy, który będzie wykorzystywany do ogrzewania oraz podgrzania wody. Dodatkowo w budżecie należy uwzględnić fundusze dla ekipy montażowej.

Koszt materiału dla domowej instalacji gazowej we Wrocławiu, zakładając, że jej długość nie przekroczy 15 m to wydatek rzędu 1700-2500 zł, bez uwzględniania kotła, których ceny uzależnione są od wyboru konkretnej marki lub modelu i wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ostatnią kwestią, jaką trzeba dopełnić po montażu domowej instalacji gazowej we Wrocławiu, jest zawarcie umowy z dostawcą gazu. Tutaj koszty będą zależeć przede wszystkim od cennika danego operatora oraz ilości zużytego przez użytkowników paliwa.