konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Jak często trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak często trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika stale zyskuje na popularności. Decydują się na nią zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa czy instytucje publiczne. Wynika to z faktu, iż fotowoltaika pozwala znacznie zredukować rachunki za prąd i pozwala czerpać energię w sposób ekologiczny. Jednak, aby panele fotowoltaiczne działały, jak należy, trzeba dbać o ich czystość. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak często trzeba czyścić panele fotowoltaiczne, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne funkcjonują w pełni efektywnie wyłącznie, gdy ich powierzchnia jest pozbawiona zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że brud osiadający na modułach ogranicza ilość światła słonecznego trafiającego do ogniw, przez co wydajność instalacji może spaść. Z tego względu regularne czyszczenia paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie. Na panelach fotowoltaicznych zazwyczaj osiada kurz, pyły, sadza, mech i odchody ptasie. Zanieczyszczenia te na początku osiadają na krawędziach i ramkach paneli, a w późniejszym okresie zajmują ich cały obszar.

Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne należy myć przynajmniej dwa razy w roku – najlepiej jesienią i wczesną wiosną. Należy pamiętać, że nawet jeśli moduły wydają się czyste, to mogą znajdować się na nich zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem.

Myjąc panele fotowoltaiczne wiosną, skutecznie pozbywasz się z nich zabrudzeń zgromadzonych podczas zimy, m.in. osadów pozostawionych przez topniejący śnieg. Natomiast czyszcząc moduły jesienią, masz szansę usunąć gałęzie, liście i zanieczyszczenia zgromadzone w okresie wiosenno-letnim np. pył pochodzący z pól rolniczych. Dzięki zabiegom czyszczącym panele fotowoltaiczne mogą w pełni wykorzystać dostarczane światło z promieniowania słonecznego.

Mycie paneli fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?

Jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej we Włocławku lub innej miejscowości? Zastanawiasz się, o czym należy podczas mycia modułów, aby ich nie uszkodzić? Otóż przede wszystkim trzeba pamiętać, że paneli nie wolno myć w silnie nasłonecznionych dni, gdy są intensywnie nagrzane. W przeciwnym razie można doprowadzić do uszkodzenia ich struktury. Ponadto nie wolno stosować do ich czyszczenia niezmiękczonej wody kranowej, gdyż może osiąść na nich kamień wapienny prowadzący do obniżenia wydajności instalacji. Do mycia paneli nie należy także używać detergentów, ponieważ mogą uszkodzić ogniwo i wejść w reakcję z materiałami wykonania modułów.

Bardzo istotne jest również unikanie stosowania szorstkich szczotek, gdyż mogą zarysować panele. Nie zaleca się także używania do mycia paneli wysokociśnieniowej myjki ze standardowymi lancami. Trzeba pamiętać, że wysokie ciśnienie może doprowadzić do poważnych zniszczeń. Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych, to zleć to zadanie doświadczonym fachowcom. Dzięki temu będziesz miał pewność, że mycie modułów zostanie przeprowadzone profesjonalnie i nie doprowadzi ono do uszkodzenia instalacji.