konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Jak dbać o stopy dziecka? Praktyczne porady

Jak dbać o stopy dziecka? Praktyczne porady

Dbanie o stopy dziecka jest ważne, zwłaszcza że maluchy często bywają niezdarne. Mogą również spędzać dużo czasu na zewnątrz w obuwiu sportowym, dlatego istotny aspekt stanowi upewnienie się, że ich stopy są chronione przed urazami i infekcjami.

Pozwól dziecku pomóc w wyborze butów

Według ekspertów pierwszym krokiem w zakupie butów dla dziecka jest pozwolenie pociechom na pomoc w wyborze. Zabranie malucha na zakupy i przymierzenie przez niego poszczególnych par pomoże mu stać się bardziej świadomym tego, jak czuje się w różnych rodzajach obuwia i da Ci pojęcie o tym, jakie buty lubi. Ponadto istnieją inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia:

  • upewnij się, że wybrana para jest wygodna – dzieci powinny być w stanie chodzić w swoich nowych butach bez dyskomfortu lub bólu;
  • nie martw się o to, czy nowe buty będą pasować do wszystkich strojów – najważniejsze są komfort i zdrowie pociechy.

Jak dbać o stopy dziecka? Wkładki korekcyjne

Jeśli zaszła taka potrzeba, kup wkładki korekcyjne – to świetna inwestycja dla stóp Twojego dziecka. Przed wyborem odpowiedniego modelu upewnij się, że wiesz się, jaki rodzaj łuku ma pociecha. Istnieje wiele różnych rodzajów i niektóre będą lepiej dostosowane do potrzeb Twojego dziecka niż inne.

Aby kupić odpowiednie wkładki, zmierz wewnętrzną długość i szerokość obuwia za pomocą papieru złożonego na pół, a następnie wytnij go w środku, aby leżał płasko na górze stopy malucha, gdy zakłada but (w ten sposób zobaczysz, gdzie włożyć nowe wkładki). Umieść jeden kawałek taśmy na każdym końcu tak, żeby pozostawał w miejscu podczas mierzenia go ponownie, jeśli to konieczne – zapewnia to dokładność podczas pomiarów. Jeżeli szukasz sklepu z wkładkami korekcyjnymi, koniecznie sprawdź https://danielki.sklep.pl/kategoria/wkladki-korekcyjne.

Utrzymuj stopy w czystości i suchości

Twoim zadaniem jako rodzica jest utrzymanie stóp dziecka w czystości i suchości. Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć.

Po pierwsze, najlepszym sposobem jest codzienne mycie ich w ciepłej wodzie z mydłem. Należy je dokładnie wyczyścić od palców do pięt, nawet między palcami, gdzie łatwo zbiera się brud. Następnie spłucz je dokładnie, a jednocześnie delikatnie, ponieważ może to zranić delikatną skórę dziecka. Następnie osusz ją miękkim ręcznikiem (pamiętaj, aby nie pocierać zbyt mocno, ponieważ mogłoby to podrażnić delikatną skórę). Jeśli na piętach lub palcach znajdują się skaleczenia, przed założeniem skarpetek lub butów posmaruj je maścią, aby nie doszło do zakażenia!

Obcinaj paznokcie u nóg na prosto

Obcinanie paznokci u stóp na prosto jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie wrastania płytki. Upewnij się, że zostawiasz nieco dłuższą końcówkę, aby móc ją później delikatnie spiłować. W ten sposób eliminujesz ryzyko przypadkowego skaleczenia palca. Powinieneś również upewnić się, że nie obcinasz paznokci zbyt blisko czubka palca lub nie pozostawiasz żadnych ostrych kątów podczas tego procesu, ponieważ może to powodować ból u dzieci, które są wrażliwe na dotykanie tego miejsca.

Lecz problemy we wczesnym stadium

Jeśli Twoje dziecko ma strupek lub zadrapanie, lecz je jak najszybciej. Infekcja we wczesnym stadium będzie znacznie łatwiejsza do usunięcia niż zakażona rana, która została pozostawiona na kilka dni lub a nawet tygodni. Możesz kupić w lokalnej aptece krem do stóp i stosować go dwa razy dziennie aż do zagojenia ranki. Jeśli objawy są szczególnie ciężkie, może być konieczna wizyta u lekarza.

Jak zadbać o stopy dziecka? Nie ignoruj wrastających paznokci

Wrastające paznokcie u stóp są bolesne i mogą prowadzić do infekcji. Można im zapobiegać oraz je leczyć, jeśli wykryjesz problem wystarczająco wcześnie. Zwróć uwagę na takie oznaki, jak czerwona obwódka wokół skórek lub ból w palcach podczas chodzenia. Jeśli Twoje dziecko ma takie objawy, natychmiast zabierz je do lekarza, aby specjalista mógł zdiagnozować problem i leczyć go tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie

Stopy Twojego dziecka wymagają szczególnej opieki. Nie chodzi tylko o to, aby utrzymywać je w czystości. Musisz również być świadomym wszelkich problemów, jakie mogą się pojawić i leczyć je na wczesnym etapie.