konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Jak oprawić diamond painting?

Jak oprawić diamond painting?

Ostatnie lata, a szczególnie okres pandemii powołał do życia lub wydobył z czeluści czasu różnego rodzaju działania z obszaru rękodzieła, które wypełniały czas zamknięcia w domach. Co dziwniejsze, działania te wcale nie są adresowane do dzieci, ale właśnie do osób dorosłych. Bardzo często zamieniły się one w trwałe hobby, a nawet zdobyły znaczenie terapeutyczne. 

Rękodzieło na zdrowie

Odtwarzanie słynnych obrazów na podstawie gotowych makiet, scrapbooking, decoupage, dekoracje DIY, haft diamentowy to tylko kilka z technik rękodzielniczych, które nie tylko zmieniają przestrzeń wokół nas, ale działają terapeutycznie. Pozwalają na wypełnienie wolnego czasu, relaksują, zmieniają kierunki koncentracji, uspokajają, zajmują nadmiernie ruchome dłonie, łagodzą stany nerwowe. Gotowe produkty wykonane samodzielnie w domu ozdabiają ściany, stanowią przedmiot podziwu, wprowadzają nowe funkcjonalności. Tworzą też nowe kierunki działalności gospodarczej i rozwijają otoczenie biznesowe. 

Diamentowy obraz – nowe kierunki rękodzieła

Diamond painting, a raczej haft diamentowy polega na wykorzystaniu maleńkich kryształków mocowanych na specjalnie przeznaczonym do tego celu płótnie. Kolorowe kryształki wykonane są najczęściej z akrylu, razem tworzą trójwymiarowe powierzchnie, błyszczące i mieniące się w sztucznym świetle. Kryształowe obrazy zamieniają się w barwne wizualizacje, które gdy tylko rozwiąże się problem, jak oprawić haft diamentowy, przekształcają się w atrakcyjne, wielowymiarowe skończone dzieła. Aby wykonać diamentowy obraz, najpierw należy zaopatrzyć się we wszystkie elementy niezbędne do realizacji, które kupuje się w zestawach. Każdy z zestawów zawiera:

  • płótno, z nadrukowanym wzorem, pokryte już specjalną, cienką warstwą kleju 
  • kolorowe diamenciki, posegregowane i ponumerowane 
  • aplikator, pomocny w nakładaniu diamencików na płótno
  • pojemnik do przechowywania diamencików
  • suchy klej
  • indeks wraz ze schematem oraz instrukcją wykonania

Jak oprawić diamond painting?

Haft diamentowy tworzy efekt błyskotliwej mozaiki o wypukłej fakturze. To z kolei rodzi najważniejsze zadanie, decydujące o ostatecznej lokalizacji i wyglądzie koralikowego obrazu. Zatem jak oprawić obraz diamentowy i od czego zacząć? Proces oprawy diamond painting zaczyna się od pracy fizycznej, czyli poddaniu mozaiki sile, która równomiernie ustabilizuje i połączy każdy koralik z podłożem płótna. Można to wykonać za pomocą choćby książek pozostawionych przez całą noc na  powierzchni obrazu. W tym czasie można dokonać wyboru ramy, która powinna wziąć pod uwagę kilka ważnych cech:

  • kolorystykę obrazu czy też główny z kolorów użytych do produkcji
  • wielkość obrazu, im większa mozaika, tym grubsza powinna być rama
  • kolorystykę przestrzeni, w której obraz zawiśnie
  • własny gust i upodobania estetyczne

 Haft diamentowy podobnie jak klasyczne dzieło może dobrze się prezentować w obecności pass-partout. Nie jest ono obowiązkowe, ale pomaga skontrastować kolory i ustalić proporcje dzieła. 

Ramy do haftu diamentowego

Kupując ramy do diamond painting w sklepie internetowym należy wpisać w zamówieniu dokładne wymiary obrazka do objęcia go ramą. Należy tylko pamiętać, że rama zasłoni 0,5 cm obrazu z czterech stron dzieła. Jeżeli zatem zależy nam na każdej linijce z trudem układanych koralików, warto zdecydować się na pass-partou. Jeżeli powstała mozaika jest naprawdę sporych rozmiarów, przysłonięcie wąskiego pasma powierzchni nie ma większego znaczenia. Haft diamentowy nie wymaga szyby, dlatego do oprawienia diamentowego dzieła nie trzeba zamawiać tej dodatkowej ochrony.

Szyba w tym szczególnym przypadku przytłumi efekt odblasku koralików i zniweluje spektakularny efekt. Szkło warto użyć do oprawy w przypadku, gdy istnieje niebezpieczeństwo, że koraliki zaczną odpadać od płótna. Oprawa diamond painting jest na tyle prosta, że czynność tę od początku do końca można wykonać samodzielnie. Wystarczy zamówić wszystkie elementy ramy i krok po kroku realizować kolejne działania. Dzięki temu skończone dzieło będzie można uznać za całkowicie i w pełni wykonane w technice rękodzieła.