konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

JAK OTRZYMAĆ ZWROT PIENIĘDZY ZA UBEZPIECZENIE OC PO SPRZEDAŻY SAMOCHODU?

JAK OTRZYMAĆ ZWROT PIENIĘDZY ZA UBEZPIECZENIE OC PO SPRZEDAŻY SAMOCHODU?

Znalazłeś kupca na swój samochód? Musisz wiedzieć, że w przypadku sprzedawania samochodu możesz ubiegać się o zwrot składki za ubezpieczenie OC. Wszystko zależy jednak od nabywcy pojazdu.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kiedy sprzedajesz samochód, to wobec prawa na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC. Dlatego jeżeli posiadasz wykupioną polisę, nowy właściciel pojazdu może z nią jeździć do końca okresu jej trwania. Najczęściej ubezpieczenie jest kupowane w całości, to jest całość kwoty za polisę opłaca się z góry. Jeżeli po opłaceniu polisy sprzedałeś samochód, kupujący dostał całkiem miły prezent. Oczywiście możesz się ubiegać o zwrot niewykorzystanego przez siebie ubezpieczenia, jednak to czy go otrzymasz zależeć będzie od decyzji nabywcy. O czym mowa? Kiedy kupujący wypowie opłaconą przez Ciebie polisę, to dopiero wtedy masz możliwość otrzymania zwrotu.

Jak odzyskać pieniądze za ubezpieczenie po sprzedaży samochodu?

Jeżeli przymierzasz się do sprzedaży samochodu i masz chętnego nabywcę, warto z nim ustalić to, czy będzie on chciał zachować Twoje OC, czy może sprawić sobie własne. Warto jednak, żeby wiedział, że polisa po zmianie właściciela może ulec tzw. rekalkulacji. Co to znaczy? Wysokość ubezpieczenia jest zawsze liczona indywidualnie dla każdego właściciela samochodu, ponieważ w grę wchodzą różne czynniki ryzyka. Kiedy na przykład nowy właściciel zechce korzystać z Twojej polisy, jednak jest młody, posiada krótko prawo jazdy i będzie parkował przy ulicy, natomiast Ty masz ‘na koncie’, długi czas bezkolizyjnej jazdy i garaż – będzie on musiał odpowiednio dopłacić.

Jak więc postępować, żeby odzyskać część swoich pieniędzy? Na początku należy powiadomić swoją firmę ubezpieczeniową, że pojazd został sprzedany. Jest to obowiązek. Co więcej, musisz o tym poinformować w ciągu 14 dni od zmiany właściciela samochodu. Kolejny krok jest zależny od nowego posiadacza pojazdu, ponieważ tylko on może wypowiedzieć Twoje OC. Kiedy to zrobi, w przeciągu dwóch tygodni powinieneś dostać zwrot składki od swojej firmy ubezpieczeniowej. Warto dodać, że nie będziesz musiał stosować żadnych pism – według prawa ubezpieczyciel nie może przetrzymywać Twoich pieniędzy. To firma będzie musiała skontaktować się z Tobą i zwrócić Ci koszty.

Kiedy jednak nie kupiłeś ubezpieczenia OC w całości, tylko rozłożyłeś je na raty, a nowy posiadacz samochodu wypowiedział umowę w chwili, kiedy trzeba było zapłacić kolejną ratę, to nie dostaniesz żadnego zwrotu. Dodatkowo musisz wiedzieć, że w żadnym wypadku nie możesz liczyć na sytuację, by ubezpieczenie nie przeszło na nabywcę pojazdu. W kwestii zwrotu za ubezpieczenie wszystko zależy od dobrej woli nabywcy auta. Można więc o tym pomyśleć zawierając umowę sprzedaży pojazdu i w niej określić, że nabywca umowę OC wypowie.