konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Jak pomagać ludziom, aby nie czuli się upokorzeni?

Jak pomagać ludziom, aby nie czuli się upokorzeni?

Żyjemy w świecie, który wcale nie jest taki przyjazny, jaki mógłby się wydawać. Oznacza to tyle, iż otaczające nas społeczeństwo wywiera na nas ogromną presję oraz narzuca określone standardy zachowań, których złamanie nie zawsze pociąga nas do odpowiedzialności prawnej, a do innego rodzaju kary, czyli wstydu. Wstyd zwany inaczej upokorzeniem nie jest niczym przyjemnym i może powodować ogromne obniżenie wartości pewnej osoby, co może źle odbić się na jej zdrowiu psychicznym. Wstyd sprawia, że kierujemy nasze skupienie do wewnątrz i patrzymy na całą siebie w negatywnym świetle. Natomiast poczucie winy wynika z konkretnego działania, za które przyjmujemy odpowiedzialność. Poczucie winy powoduje, że skupiamy naszą uwagę na uczuciach innych. Ważne jest zatem, aby wspierać ludzi, którzy mają tego typu problemy. W tym artykule dowiesz się, jak pomagać ludziom, aby nie czuli się upokorzeni oraz poznasz kilka interesujących, oraz bardzo przydatnych informacji dotyczących tego tematu.

Co zrobić, aby podnieść się po upokorzeniu?

1. Rozpoznaj swoją osobistą reakcję wstydu i zidentyfikuj wyzwalacze. „Reakcja wstydu” to chemiczna reakcja w Twoim ciele na znaczenia, które przypisujemy naszym doświadczeniom. Czyjś wyzwalacz niekoniecznie musi być także Twoim wyzwalaczem. Dla niektórych wygląd jest wyzwalaczem, dla innych poczucie winy. Wiedz z góry, co wzbudza w Tobie wstyd.

2. Skontaktuj się z kimś, komu ufasz. Dzięki temu będziesz mógł pozbyć się ciężącego na Tobie balastu. Pamiętaj, aby odbyć szczerą i prawdziwą rozmowę, dzięki czemu poczujesz się lepiej. Być może druga osoba da Ci dobrą radę lub naprowadzi Cię na genialny pomysł dzięki, któremu naprawisz wszystko to, na czym Ci tak właściwie zależy.

3. Poszukaj bliskości. Świetnym pomysłem będzie przytulenie kogoś, kto jest Ci naprawdę bliski. Wielu naukowców twierdzi, że uściski całego ciała trwające 20 sekund lub dłużej pobudzają uwalnianie oksytocyny, hormonu „łączącego”. Co ciekawe pobudzanie receptorów dotykowych pod skórą może obniżyć ciśnienie krwi i poziom kortyzolu, skutecznie zmniejszając stres. Wstyd zwiększa stres, a uściski zmniejszają go.

4. Zasięgnij się do porad znanych ludzi. Wstyd i upokorzenie wywołują pierwotną reakcję przetrwania, a kiedy to się dzieje, racjonalna część naszego mózgu zwykle się wyłącza. Mantra ponownie skupia Twój umysł, przypominając Ci o działaniu zamiast reagowania. Wybierz mantrę, która rezonuje z Tobą. Oto kilka najlepszych cytatów:

„Działanie jest antidotum na rozpacz”. – Joanna Baez

„Jeśli oddasz swoje nogi strachu, ucieknie z twoimi marzeniami”. – L. Collins

„Doskonałość nie wymaga perfekcji.” – Henry James

Tego typu cytaty są łatwe w użyciu. Wybierz jeden jako wygaszacz ekranu na swoim komputerze lub telefonie. Napisz jedną na swoim lustrze w łazience, gdzie będziesz ją widzieć każdego dnia. Napisz mantrę na ładnym papierze i opraw ją w swoje biurko. Zmień mantrę w hasło do laptopa. Ważne jest, aby owy cytat był łatwo dostępny, abyś mógł go zobaczyć w razie potrzeby. Pamiętaj o nim, ponieważ to on może być Twoim największym wsparciem.

5. Stwórz tablicę wizji dla swoich celów i marzeń. Chociaż wstyd i upokorzenie bolą w tej chwili to pamiętaj, że Ty nie możesz się zatrzymywać i patrzeć za siebie. Tablica wizji to kolaż obrazów przedstawiających Twoje wartości i przyszłe cele. To wizualne przypomnienie pomaga skupić się na stresującej sytuacji. Jest to jeden z najlepszych pomysłów dzięki, któremu upokorzenie przerodzi się w nieskończoną potęgę motywacji w dążeniu do celu.

Jak można pomagać innym ludziom?

 Pomoc innym jest tak samo ważna, jak działanie wokół siebie. Należy pamiętać o tym, że każdy wśród nas może potrzebować pomocy. W tym celu staraj się rozmawiać z innymi możliwie najczęściej, jak to tylko możliwe. Możesz również polecić im tę stronę: https://www.csr.org.pl/. Świetną inicjatywą będzie też tworzenie specjalnych spotkań lub przekazanie darowizny przez fundację. Pamiętaj, że w ciężkich chwilach nikt nie może być skazany tylko i wyłącznie na siebie.