konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Jak sprawdzić hosting domeny?

Jak sprawdzić hosting domeny?

Każda strona internetowa składa się z plików, skryptów oraz innych obiektów przechowywanych na serwerze. Dlatego też każda domena ma swój hosting. Rynek hostingów obecnie jest bardzo rozwinięty, a użytkownicy mogą przebierać w różnorodnych ofertach. Jak zatem dowiedzieć się, na jakim hostingu postawiona jest konkretna strona? Hosting domeny można sprawdzić samodzielnie w naprawdę prosty sposób. 

Czym właściwie jest hosting?’

Hosting domeny to przestrzeń udostępniona do przechowywania zdjęć, treści, plików multimedialnych, która znajduje się na przeznaczonym do tego komputerze podłączonym do sieci przez całą dobę. Jest to więc usługa, która umożliwia nieprzerwane działanie Twojej strony internetowej. Od tego, na jakim hostingu działa witryna, zależy wiele rzeczy, takich jak ochrona danych, transfer, backupy i wiele innych parametrów.

Jak sprawdzić hosting domeny?

Jeśli jakaś witryna szczególnie zwróciła Twoją uwagę, możesz samodzielnie sprawdzić gdzie jest hostowana. Jest to możliwe dzięki specjalnym, z których większość jest całkowicie darmowa i dostępna od ręki.

Hosting domeny – jak sprawdzić?

Aby sprawdzić, gdzie konkretna strona jest hostowana, a więc na serwerze której firmy hostingowej się znajduje, wystarczy znać jej domenę  i użyć jednego z dostępnych narzędzi. Co ciekawe, poza hostingodawcą można sprawdzić kilka dodatkowych informacji na temat wybranej domeny. 

Baza danych WHOIS NASK

Jest to nic innego, jak baza Krajowego Rejestru Domen WHOIS, która działa bardzo intuicyjnie. Wystarczy w odpowiednie pole wprowadzić nazwę domeny. Nie należy jednak używać żadnych przedrostków (np. www itp.). Oprócz hostingu domeny można sprawdzić tam również czy strona jest aktywna, kiedy powstała oraz kiedy była modyfikowana przez właściciela.

Serwis WhoisHostingThis

Wystarczy wejść na wymieniony serwis, podać nazwę domeny i po wyszukaniu w polu Hosting Provider sprawdzić nazwę dostawcy. Serwis pozwala w ciągu kilku sekund, całkowicie za darmo uzyskać informacje na temat adresu IP strony, jej nazwy oraz serwerów.

WHOIS DomainTools

Jest to kolejne darmowe narzędzie, które sprawdzi hosting domeny oraz wskaże Ci lokację adresu IP, czyli państwo i region, historię zmian typu serwera oraz wiele innych informacji. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku, kiedy domena zarejestrowana jest z końcówką “pl”. 

SSL

To również prosta i funkcjonalna wyszukiwarka, która jednak pozwala zdobyć niewiele informacji, na przykład o adresie IP, nazwie domeny, rodzaju serwera. Wyszukiwarka jednak nie poda wprost nazwy hostingodawcy. Można się tego domyślić po rodzaju serwera. 

Możliwość sprawdzenia hostingu konkretnej domeny może okazać się bardzo przydatna w momencie, kiedy szukasz hostingu dla własnej strony internetowej. Jeśli trafiłeś na stronę, która działa płynnie, a odpowiedzi z serwera są szybkie, warto sprawdzić, kto jest hostingodawcą i zapoznać się z jego ofertą. Szybkość działania strony jest bowiem jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy chcemy ja odwiedzać.