konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Jak zwalczyć korniki?

Jak zwalczyć korniki?

Kornik to nic innego jak szkodliwy rodzaj owada występujący na niemalże całej półkuli północnej. Wiele gatunków tego nietypowego stworzenia to niezwykle burzycielskie pasożyty różnego rodzaju drzew leśnych, zwłaszcza sosen, a także świerków. Na terenie Polski występuje ponad 100 odmiennych od siebie gatunków tego zwierzęcia. Zwykle pojawiają się w ogromnych ilościach, przez co są w stanie bez większego trudu wyrządzić naprawdę dotkliwe szkody.

Głównym problemem związanym bezpośrednio z kornikami jest ich niecodzienne żerowanie, które może w dość dużym stopniu zagrażać właściwej gospodarce lasów. Potrafią bowiem obniżyć w znacznym stopniu jakość drewna, a niekiedy doprowadzić nawet do jego niemalże całkowitego zniszczenia. Na szczęście szansa na ich pojawienie się w domach ludzi jest naprawdę mała, ponieważ zdecydowanie wolą żerować na nadal żywych drzewach.

Niestety mogą w dalszym ciągu występować w elementach konstrukcyjnych budynków tudzież meblach. Jak zwalczyć korniki, które zdążyły się zagnieździć w naszym lokum?

Korniki – jak się pozbyć?

Wiele osób zadaje sobie dość istotne pytanie brzmiące: „Co na korniki?”. Szkodniki te cechuje ponadprzeciętna zdolność przystosowywania się do panujących aktualnie w otoczeniu warunków. Dzięki temu są w stanie przetrwać nawet największe katastrofy ekologiczne. Do tego bez problemu mogą wędrować na znaczne odległości w poszukiwaniu zupełnie nowych żerowisk, co utrudnia ich skuteczne zwalczenie we wręcz przeogromnym stopniu. Co więcej, są w stanie dość szybko całkowicie zniszczyć opanowane przez siebie drzewo.

Monitoring

Jest to w zasadzie podstawowa metoda zwalczania wszelkiego rodzaju korników. Polega na dogłębnej obserwacji, a także kontroli tych latających szkodników za pomocą innowacyjnych urządzeń oraz specjalnie do tego przygotowanych substancji o charakterze wabiącym. Dzięki temu odpowiednio przeszkoleni specjaliści są w stanie bez problemu, dość szybko, a co najważniejsze – w pełni profesjonalny, a także rzetelny sposób – rozmieścić we wszystkich kluczowych punktach specjalne pułapki na te owady czy dokonać dogłębnej i precyzyjnej ekspertyzy. To naprawdę ułatwi końcowe przezwyciężenie korników.

Po dokonaniu czynności o tym charakterze są w stanie przystąpić do realnego zmniejszenia całkowitej populacji danego rodzaju owadów z rodziny ryjkowców. Na szczęście szkodnik ma znaczną liczbę naturalnych wrogów, którzy są w stanie hamować jego negatywne oddziaływanie na otoczenie. Należy do nich żywiący się ich larwami dzięcioł, różnego rodzaju grzyby tudzież owady drapieżne, jak i pasożytnicze. Mogą one się okazać naprawdę pomocne w kontekście walki z tymi szkodnikami. 

Specjalistyczne preparaty na korniki

Przy odpowiednim doborze środków powinniśmy się kierować przede wszystkim dogłębną charakterystyką, a dokładniej penetracją drewna oraz właściwościami biobójczymi. Obecnie na rynku mamy dostępną naprawdę znaczną ofertę preparatów chemicznych, które można sklasyfikować jako te skuteczne preparaty na korniki.

Nie można jednak zapomnieć o dość istotnym fakcie, iż koniecznie należy dopytać się o opinię specjalisty. Fachowiec pomoże nam dobrać odpowiedni do naszych potrzeb specyfik. Do tego jasno określi, jak poprawnie zastosować gotowy do użycia preparat, w jakich warunkach będzie najskuteczniejszy oraz, w jaki sposób należy przygotować powierzchnię, na której będziemy go umieszczać.

Gazowanie

Jest to dość prosta metoda na to, jak zwalczyć korniki. Stanowi jednak ostateczność, polega bowiem na wtłoczeniu do zainfekowanego drewnianego elementu odpowiedniej ilości specjalnie przygotowanego wcześniej gazu, który będzie w stanie z powodzeniem wytępić gnieżdżące się tam owady. Dobiera się go w pełni indywidualnie względem każdego pojedynczego przypadku.

Podstawowe tego typu związki chemiczne w naszym kraju to fosforowodór, argon czy azot. Jednak ich stosowanie może być niezwykle szkodliwe zarówno dla samego zdrowia, jak i życia człowieka. W związku z tym na czas prac mieszkańcy domu powinni go obowiązkowo opuścić.