Wśród starszych ludzi często przychodzi czas na sięgnięcie po sztuczne uzębienie. Jedną z popularniejszych form na rynku są implanty stomatologiczne. Zakłady implantologiczne oferują różne rodzaje tych elementów: metalowe, tytanowe czy porcelanowe.
Wybór odpowiedniego gabinetu zależy głównie od stanu uzębienia pacjenta oraz zaleceń lekarza. Bardzo dobrym miejscem do założenia implantów jest klinika ortodontyczna w Warszawie Soldent. Co ważne, poprawnie wstawiony element może służyć pacjentowi przez wiele lat, oczywiście jeżeli będzie odpowiednio o niego dbał. Wiele osób z powodu zainteresowania tego typu rozwiązaniem zadaje sobie pytanie, jaki implant zęba wybrać?
Jakie implanty zęba wybrać? Jak przebiega ich zakładanie?
Zanim pacjent przejdzie do wyboru odpowiedniego implantu, warto kilka słów powiedzieć o tym, czym on właściwie jest. Te niewielkie elementy to nic innego jak protezy zębów, które stanowią uzupełnienie uzębienia. Pozwalają na wypełnienie braków oraz odbudowanie częściowo zdewastowanej szczęki. Implanty zębowe składają się z korzenia, który zwykle jest wykonany z tytanu oraz korony stanowiącej główny element sztucznego zęba.
Zakładanie implantu jest procesem dosyć skomplikowanym, składa się bowiem z trzech etapów. Zabieg zaczyna się od wszczepienia korzenia, następnie lekarz wkręca śrubę, a na końcu dochodzi do założenia korony zęba. Cały proces może trwać od 30 minut do nawet 2 godzin, jednak sama integracja śruby z kością może trwać nawet kilka miesięcy. Co najważniejsze, zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ przed rozpoczęciem stosuje się miejscowe znieczulenie. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o pełnej narkozie.
Przy doborze implantu zęba bardzo ważne jest, aby nie różnił się kolorystycznie od reszty uzębienia. Ponadto powinien być również niezwykle odporny na ścieranie, aby pozostałe zęby oraz przyjmowane posiłki go nie uszkodziły. Pacjent musi także pamiętać o systematycznej higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach u dentysty. Sprawi to, że implant posłuży przez wiele lat i nie trzeba będzie szybko go wymieniać.
Jakie implanty zębów wybrać? Tworzywa
Wielu pacjentów decydujących się na wstawienie sztucznego uzębienia, zastanawiają się, jakie implanty zębów wybrać. Na rynku istnieje wiele rodzajów, które różnią się między sobą materiałem, z jakiego powstały, a to bezpośrednio wpływa na ich cenę. Korzeń najczęściej zbudowany jest z tytanu, jednak korony mogą być wykonane z różnych materiałów.
Implanty wykonywane z metalu są stworzone ze stopów. Ich przewagę stanowi niższa cena, jednak tego typu element w widoczny sposób różni się od reszty zębów, co wygląda mało estetycznie. Inne tworzywo, które również cieszy się popularnością to akryl. Tak wykonany implant jest bardzo podobny kolorystycznie do reszty uzębienia. Jednak materiał ten cechuje się niską wytrzymałością, dlatego implant jest bardziej podatny na ścieranie. Dużo wytrzymalsze są elementy wykonane z porcelany. Natomiast za to rozwiązanie trzeba zapłacić wysokie kwoty, dlatego wielu pacjentów nie może sobie na nie pozwolić. Najnowocześniejsze są sztuczne zęby wykonane z cyrkonu. Materiał ten jest bardzo odporny na wiele czynników zewnętrznych, jednak ma jeszcze wyższą cenę od implantów porcelanowych.
Jaki implant wybrać? Czy każdy może skorzystać z tego rozwiązania?
Zakładanie implantu nie jest procesem łatwym i szybkim, a w trakcie zabiegu może dojść do różnych powikłań. Najczęstszy problem, z którym mierzą się pacjenci, stanowi ból, który występuje zwykle po zniknięciu znieczulenia. Ponadto może wystąpić opuchlizna oraz siniaki. W tym przypadku najlepiej posiłkować się środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.
Implanty to rozwiązanie, z którego nie może skorzystać każdy pacjent. Sztucznego uzębienia w tej formie nie mogą mieć kobiety ciężarne, osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi, AIDS czy nieunormowaną cukrzycę. Implantologia w Warszawie to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina. Zdecydowanie warto zasięgnąć porady profesjonalnego lekarza z tego miasta. Podpowie, jaki implant najlepiej wybrać, a także, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego założenia.