konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Kiedy udać się do psychiatry?

Kiedy udać się do psychiatry?

Psychiatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych u dzieci i dorosłych. Taka osoba musi ukończyć studia medyczne i specjalizację psychiatryczną. Psychiatra może Ci przepisać leki antydepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne i nasenne. Są to bardzo silne środki na receptę, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami. A kiedy warto udać się do psychiatry?

Zwróć uwagę na niepokojące objawy

Stres, presja czasu i poczucie winy to uczucia, które mogą Ci towarzyszyć na co dzień. W ten sposób Twój organizm reaguje na bodźce, sytuacje i zachowania innych ludzi. A kiedy udać się do psychiatry? Sygnałem ostrzegawczym powinna być zarówno intensywność przeżywanych stanów emocjonalnych, jak i czas ich trwania. Gwałtowne napady lęku lub złości, które niekorzystnie wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie, mogą być objawem tłumionych i niezaspokojonych potrzeb. Natomiast obniżony nastrój i wyraźny spadek energii, mogą świadczyć o rozwijającej się depresji. A kiedy należy udać się do psychiatry? Niepokojące powinny być przede wszystkim takie objawy jak:

  • brak apetytu lub nadmierny apetyt
  • napięciowe bóle mięśni
  • kołatanie serca i uczucie duszności
  • stany lękowe
  • zawroty głowy
  • nadmierne pobudzenie lub apatia

Jeśli nie cierpisz na żadną chorobę somatyczną, a badania wykazały, że jesteś osobą w pełni zdrową, to powyższe symptomy mogą świadczyć o problemach natury psychologicznej.

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Psychiatra to jeden z pięciu specjalistów, do którego możesz pójść bez skierowania. Wystarczy, że znajdziesz lekarza w Twojej poradni lub najbliższej okolicy i umówisz się na wizytę. A kiedy iść do psychiatry? Z tym lekarzem możesz się skonsultować zawsze, gdy poczujesz taką potrzebę. Jeśli męczy Cię atmosfera w domu lub w pracy i nie panujesz nad emocjami, to wizyta będzie wskazana. Poza tym do psychiatry trzeba się niezwłocznie udać, gdy masz myśli samobójcze, okaleczasz się lub swoim zachowaniem stwarzasz zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób. Problemy lękowe mogą być przejściowe, jednak z wizytą nie warto przesadnie zwlekać. Psychiatra pomoże Ci nawet w bardzo lekkich stanach, a jeśli będzie to konieczne, to skieruje Cię na psychoterapię. Lekarz udzieli Ci także cennych wskazówek i zaproponuje leczenie dostosowane do Twoich potrzeb. 

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Niektórzy obawiają się wizyty u psychiatry, ponieważ nie wiedzą, co się wydarzy podczas takiego spotkania. Tymczasem doświadczony psychiatra to osoba niezwykle dyskretna i taktowna. Lekarz nie będzie oceniał słuszności Twoich życiowych decyzji, a jedynie zbada Twój stan psychiczny i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli pomoc psychiatryczna ma być skuteczna, to medyk musi najpierw przeprowadzić z Tobą wywiad, w którym zapyta Cię o dolegliwości, jakość snu, relacje z bliskimi i codzienną aktywność. W zależności od indywidualnego przypadku taka wizyta może trwać od 30 do 60 minut. Następnie lekarz postawi diagnozę i przepiszę Ci odpowiednie leki oraz wyznaczy termin wizyty kontrolnej. W trudniejszych przypadkach konieczna może być wizyta na oddziale psychiatrycznym. Jest to miejsce, gdzie pacjent poddany zostanie dalszej obserwacji i diagnostyce. Pobyt na oddziale będzie niezbędny, jeśli masz myśli samobójcze, halucynacje lub doświadczasz gwałtownych napadów paniki.

Wizyta u psychiatry – dlaczego warto?

Adekwatna pomoc psychiatryczna sprawi, że szybko wrócisz do zdrowia. Dzięki farmakoterapii Twój organizm się wyciszy, co pozwoli Ci w spokoju realizować bieżące obowiązki zawodowe. Jeśli dawka leku okaże się za duża lub za mała, to psychiatra może ją zmienić. W niektórych przypadkach medykamenty można odstawić już po kilku miesiącach, a w innych konieczna będzie wieloletnia terapia. Psychiatra to lekarz, któremu możesz zaufać. Specjalista ma potrzebną wiedzę i umiejętności, by pomóc Ci uporać się z zaburzeniami psychicznymi. Korzystając z takiej formy pomocy, możesz znacząco podnieść jakość swojego życia, co będzie miało pozytywny wpływ na Twoją rodzinę i najbliższych współpracowników.