konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

MALOWANIE PROSZKOWE – CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?

MALOWANIE PROSZKOWE – CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?

Co to jest malowanie proszkowe? Na to pytanie postaramy odpowiedzieć się w sposób wyczerpujący w poniższym artykule. Jeśli więc nie wiecie jeszcze, czym jest malowanie proszkowe albo wiecie, ale chcecie nieco pogłębić swoją wiedzę, zapraszamy do lektury!

MALOWANIE PROSZKOWE – CO TO JEST?

Malowanie proszkowe jest metodą nakładania farby na różnego rodzaju elementy czy też powierzchnie. Do tego rodzaju malowania wykorzystuje się specjalne farby w proszku, które są rozprowadzane po całej powierzchni malowanego elementu za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. By malować w ten sposób, należy mieć specjalne pistolety natryskowe, dzięki którym będziemy mogli pomalować takie materiał, jak drewno, szkło, aluminium czy stal lub żeliwo, a nawet ceramikę.

MALOWANIE PROSZKOWE – JAK TO DZIAŁA?

Natrysk elektrokinetyczny lub elektrostatyczny jest pierwszą czynnością, którą należy wykonać, malując proszkowo. Później następuje utwardzenie farby w wysokiej temperaturze. Wszystko robimy specjalnym pistoletem, przed malowaniem dokładnie czyścimy element i nie nakładamy żadnych podkładów. Dobrze nałożona farba metodą proszkową to ochrona przed czynnikami środowiska zewnętrznego, czyli odporność na korozję, na uszkodzenia spowodowane mechanicznie, na nagły wzrost lub spadek temperatury czy działanie niszczących związków chemicznych.

SKORZYSTAJ Z OFERTY!

Dlaczego malowanie proszkowe przewyższa pod wieloma względami sposób tradycyjnego malowania? Między innymi za sprawą wykorzystywanych farb w proszku, które nie zawierają rozcieńczalników, a więc nie wydalają trujących oparów do środowiska, tym samym będąc ekologicznymi i bezpiecznymi, również dla ludzi.

Gdy używamy farb proszkowych, uzyskujemy powierzchnię gładką, jednolitą i bez zacieków czy spływającej po malowanym elemencie farby. Dlatego też poprawianie malowania praktycznie nie zdarza się, gdy korzystamy z tej technologii malowania na sucho. Jedynym wymagającym elementem całego procesu jest odpowiednie przygotowywanie malowanej powierzchni. Nie może się na niej znaleźć nic, co w znaczący sposób będzie miało wpływ na efekt końcowy malowania, dlatego też trzeba odpowiednio i dokładnie malowany element oczyścić przed rozpoczęciem pracy. Usuwamy więc z powierzchni każdego rodzaju tłuszcze, oleje czy inne rodzaje zanieczyszczeń, na przykład te w postaci rdzy. Oczyszczenia można dokonać za pomocą piaskowania elementu, które skutecznie pozbawia zanieczyszczeń te przedmioty, które poddamy jego działaniu.

Tak właśnie wygląda cały proces malowania proszkowego.