Zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas prowadzenia samochodu ma niebagatelne znaczenie. Z tego też powodu, aby jeździć bezpiecznie, warto posiadać ze sobą alkomat, który precyzyjnie wskaże, czy dana osoba może w danej chwili prowadzić auto bez konieczności narażania się na sankcje karne, a także bez narażenia na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Zatem jaki alkomat wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu?
Jedną z kluczowych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu, jest proces jego kalibracji. Sam proces można zdefiniować jako proces konfigurowania oprogramowania urządzenia, dzięki któremu sam alkomat będzie prawidłowo i precyzyjnie wskazywał wartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W niektórych tańszych lub mniej znanych urządzeniach, proces kalibracji trzeba wykonywać dużo częściej niż w przypadku urządzeń sprawdzonych i polecanych. Z tego też powodu niejednokrotnie może okazać się, że koszt przeprowadzenia procesu kalibracji potrafi znacznie zwiększyć ostateczny koszt najtańszego urządzenia. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu alkomatu. Ciekawą kwestią jest także to, że producenci swoje urządzenia wyposażają coraz częściej w wymienne czujniki, które eliminują konieczność korzystania z pomocy fachowców od kalibracji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu – parametry techniczne
Podczas zakupu alkomatu należy także zwrócić szczególną uwagę na taki parametr techniczny jak sensor, którego zadaniem jest wskazywanie jak najbardziej dokładnego pomiaru. Najczęściej wyróżnia się sensory półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne, których zasadnicza różnica polega na ich sposobie działania. Jednak to w przypadku alkomatów półprzewodnikowych występuje konieczność dokonywania ich częstszej kalibracji. W przypadku alkomatów elektrochemicznych warto zdecydować się na alkomat AF-35, który wykonuje nie tylko bardzo szybkie pomiary, ale także wyróżnia się swoją precyzyjnością. Alkomat ten jest w stanie zbadać zawartość w wydychanym powietrzu w zakresie od 0 do 5 promili.
Wybierając alkomat, warto zwrócić także uwagę na dokładność pomiaru. Bardziej precyzyjny wynik to mniejszy zakres błędu urządzenia. Co ważne, warto także wybrać urządzenie, które odznacza się szerokim zakresem temperaturowym. W praktyce oznacza to, że urządzenie będzie sprawnie działało oraz precyzyjnie odczytywało wynik bez względu na warunki atmosferyczne (w tym temperatura), w jakiej się znajdują. Ma to kluczowe znaczenie np. podczas wożenia alkomatu ze sobą w samochodzie.
Jaki alkomat wybrać – dodatkowe i przydatne funkcje
Precyzja alkomatu podczas odczytywania wyników ma kluczowe znaczenie, jednak warto zdecydować się także na takie urządzenie, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i wygodne w użytkowaniu. Jedną z ciekawszych funkcji, jakie posiadają nowoczesne alkomaty, jest podświetlany wyświetlacz, dzięki któremu bez problemu będzie można przeprowadzić badanie zawartości alkoholu także po zmroku. Niektóre modele alkomatów dodatkowo wyposażone są w takie funkcje jak zegar, termometr czy kalendarz. Ciekawostką oraz nowością jest także wyposażenie urządzenia w bazę danych, która informuje jego właściciela o dopuszczalnych limitach alkoholu we krwi w kraju, w którym obecnie się znajduje.
Warto zdecydować się także na urządzenie, które posiada wbudowaną pamięć ilości przeprowadzonych pomiarów oraz funkcję kontroli przepływu powietrza. Funkcja ta jest w stanie poinformować użytkownika o zbyt małej ilości powietrza dostarczonego do urządzenia i tym samym o konieczności przeprowadzenia badania ponownie. Idealny sprzęt będzie także charakteryzował się monitorowaniem poziomu baterii (który powiadomi jego użytkownika o wymianie baterii na czas), a także funkcją automatycznego wyłączania po zakończeniu pracy. Wybierając alkomat warto nie tylko kierować się jego ceną ale także dokładnością pomiarów, jego kalibracją oraz rodzajem sensora, w który został wyposażony. Dzięki temu zyskuje się pewność, że urządzenie jest precyzyjne i będzie działało prawidłowo przez wiele lat.