konferencjekdp2021

Wszystko czego potrzebujesz w sieci w jednym miejscu

Niszczenie dysków a bezpieczeństwo – dlaczego warto zadbać?

Niszczenie dysków a bezpieczeństwo – dlaczego warto zadbać?

W dzisiejszych czasach dane komputerowe potrafią osiągnąć zawrotna wartość. Właśnie z tego powodu każde przedsiębiorstwo, które w jakiś sposób obraca danymi swoich klientów musi dbać o ich bezpieczeństwo – w przypadku jakiegokolwiek wycieku poszkodowani mogą złożyć zawiadomienie do odpowiednich instytucji, co poskutkuje ogromnymi karami, które z kolei mogą doprowadzić daną firmę do upadłości. Z tego względu w wielu przypadkach, w których trzeba pozbyć się danych danej osoby i nie tylko, nośniki informacji zazwyczaj poddawane są procesom niszczenia. Mowa tutaj oczywiście o niszczeniu fizycznym, gdyż dane w pamięci – nawet jeśli wydaje nam się, że zostały trwale skasowane – można skutecznie odzyskać. Jedyną faktyczną możliwością, która daje 100 procent pewności jest właśnie zniszczenie dysku. Jeśli sam zastanawiasz się, czy jest to skuteczny sposób na zakończenie istnienia danych i chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega ten proces, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Zapraszamy do lektury.

Niszczenie dysku twardego – czy to skuteczny sposób na zniszczenie danych?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta i brzmi – oczywiście, że tak. Można powiedzieć nawet, że jest to jedyny naprawdę skuteczny sposób na pozbycie się wrażliwych danych. Wynika to z faktu, iż zwyczajne usunięcie danych nawet przez opróżnienie “Kosza” na pulpicie, tak naprawdę nic nie da – po paru chwilach takie pliki da się z łatwością odzyskać. Co więcej – nawet formatowanie dysku często nie jest w stanie zatrzymać prawdziwych specjalistów od odzyskiwania danych, a przecież formatowanie to wykasowanie wszystkich danych do zera, prawda? Nie do końca tak to działa, dlatego istnieją rozwiązania, które umożliwiają odzyskanie plików nawet po takim zabiegu.

Fizyczne uszkodzenie nośnika to jednak coś zupełnie innego – nawet naprawa go nie pozwoli odczytać z niego danych. W szczególności, jeżeli zostały zniszczone wszystkie krytyczne elementy.

W jaki sposób niszczy się dyski twarde?

Najczęściej w przypadku dysków talerzowych starego typu wystarczyło po prostu je rozkręcić. Niektórzy posuwali się do nieco bardziej brutalnych metod i uderzali w nie młotkiem, aby roztrzaskać znajdujące się w środku bardzo delikatne elementy. Dziś jednak głównie korzystamy z dysków półprzewodnikowych, jednak zniszczenie ich jest również bardzo proste – wystarczy zlokalizować na płytce kostki pamięci i np. przewiercić je na wylot. W ten sposób uszkodzonej kości nie da się w żaden sposób naprawić ani odczytać jej zawartości.

Komu zlecić zniszczenie dysku w Warszawie?

Niszczenie dysków w Warszawie i nie tylko to zabezpieczenie, z którego korzystają różne instytucje, w tym np. banki. Właśnie dlatego na rynku funkcjonuje sporo firm, które specjalizują się właśnie w niszczeniu różnych nośników danych – takich jak firma OddajElektrośmieci. To przedsiębiorstwo, które zajmuje się nie tylko odbieraniem i niszczeniem dysków wraz z ich zawartością, ale również odbiorem zużytej elektroniki i transportowaniem jej do odpowiedniego składu, przeznaczonym właśnie na odpady tego typu.